ZBAM!

Hayal Perdesi Berlin & Tak Theater Aufbau Kreuzberg ortak yapımı

“Herkesin hikayesi yanında mı? Başkalarının hikayeleri yanınızda mı? Herkesin hayalleri yanında mı? Herkesin önyargıları yanında mı? Herkes deliliğini getirdi mi? Ayak baş parmaklarınız sağlam mı? Aşklarınız yanınızda mı?…
Hala hayattayız ve bu bizim hikayemiz! ”
ZBAM! tiyatroda, seyircilerle birlikte bir komün kurmaya karar veren bir topluluğun hikayesi anlatıyor.

“…şu an ve burada tarih yazılıyor olsaydı, size ait olan neyin tarihe geçmesini isterdiniz?…”

Ancak bir anlaşmaya varmak kolay değildir. Hayallerimizin gerçekleşmesini gerçekten istiyor muyuz? Ve geçmişi geride bırakmak neden bu kadar zor?  Şarkı sözlerinden en küçük repliğe kadar tamamen yaşanmış olaylardan oluşan oyun, birlikte nasıl yaşayabileceğimiz, farklılıklarımızla nasıl bir arada durabileceğimiz gibi sorulara karanlık ama şenlikli bir mizahla değiniyor. 

Her şeye rağmen mücadele etmeyi başaran ve daha iyi bir dünyaya inananların hikayelerine tanık oluyoruz… Berlin’den altı kadın oyuncu  bu dokunaklı oyunu ele almaya ve ona kendi hikayelerini eklemeye cesaret ediyor. Ödüllü  İstanbullu yazar Şirvan Akan’ın yazdığı, Selin İşcan’ın yönettiği  ‘kara komedi’ Zbam! Almanya’da ilk kez Berlin tak Theatre Aufbau Kreuzberg Sahnesi’nde  2020 ve 2023 yıllarında sahnelendi.

*İstanbul – Şirvan Akan’ın yazdığı ve yönettiği Zbam! Beyoğlu Maya Sahnesi’nde 2018 – 2019 sezonu boyunca kapalı gişe oynandı. Yeni Tiyatro Dergisi 7.Emek ve Başarı Ödülleri’nde “En İyi Hareket Düzeni / Koreografi” ödülünü aldı.

  • Yazan: Şirvan Akan
  • Yöneten: Selin İşcan
  • Yardımcı Yönetmen: Anna Koch
  • Sahne Tasarımı: Moritz Pankok
  • Müzik: Öz Kaveller
  • Oyuncular: Öz Kaveller, Seda Güngör, Dilan Ge Zaza, Zehra Bilgin, Ayşe Cemre Dündar, Deniz Alan İnaç

Süre: 80 DK (Tek Perde)

*DTHG ve Deutscher Bühnenverein’ın desteğiyle.
*Selin İşcan, 2019 yılında tak Theater Aufbau Kreuzberg’de yeni projeler geliştirmek ve prodüksiyonlar yapmak üzere Berlin Kültür Senatosu’ndan aldığı burs kapsamında Zbam! oyununun proje tasarımını ve yönetmenliğini yaptı.