ÜÇ KIZ KARDEŞ

DÜNYACA ÜNLÜ AVİGNON OFF FESTİVALİ’NDE SAHNELENEN   “ÜÇ KIZ KARDEŞ” ÖDÜLLÜ YÖNETMEN ALEKSANDAR POPOVSKİ’NİN YENİLİKÇİ REJİSİYLE İSTANBUL’DA SAHNELENMEYE DEVAM EDİYOR!

İstanbul Tiyatro Festivali Ortak Yapımı

Daha iyi bir yaşam, başka bir yerin hayali, ama yaşadığımız yer değil… Belki Berlin, belki Londra, belki de Moskova… Moskova? Kim bilir? 

Üç kız sınırda bekliyor… Birçok insan gibi, daha iyi bir hayat için Doğu’dan Batı’ya gitmeye çalışıyorlar. Yoksunlukları ve tehlikeyi geride bırakarak savaştan kaçıyorlar; belki kendilerinden bile kaçmaya çalışıyorlar. Dünya haritasında bir zamanlar çizilmiş hayali bir çizgiyi geçmek için sabırsızlanırken; daha güvenli ve daha zengin bir dünyanın vaat edildiğini düşündükleri Avrupa’ya girmek için beklerken sözler dile gelir… Aslında kızlar Berlin’e gitmek isteyen oyunculardır; kendilerine Üç Kız Kardeş provası yapacakları güvenli bir yer aramaktadırlar. Böylelikle, Maşa, Olga ve İrina, iki ülkenin sınırları arasındaki boşlukta canlanır. İki medeniyetin sınırları arasındaki uzamda,  özel ve teatral olanın, belgesel ve kurgu olanın, deneyimlenmiş ve hayali olanın arasında hayat bulurlar. Kendi kişisel deneyimleri, üç kız kardeşin hayatıyla o kadar içiçe geçer ki, bahsettikleri yangın, savaşın mahvettiği doğuda bir ülkede mi yoksa uzun yıllar önce bir Rus kasabasında geçen oyunda mı olmuştur emin olamayız. Aradaki benzerlikler çoktur, beklemek kadar yalnızlık da sabittir. 

Avrupa’ya ulaşan, o yolculuğu yapan ve bekleyen, umut eden ve çabalayan göçmenler, Çehov’un karakterleriyle konuşma şansını elde ederler. Onlara kaygı ve kırılganlık, güç ve hayallerle dolu sözcükleri söylerler…

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi, bu yıl da Edinburgh Festival Fringe’e katılan Hayal Perdesi, izleyiciye ödüllü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski’nin yenilikçi rejisiyle Sven Jonke’nin çağdaş sahne tasarımını birleştiren, alışılmışın dışında bir “Üç Kız Kardeş” sunuyor.

Oyunun kadrosunda ise ödüllü oyuncular ÖZGE ÖZDER ve SELİN İŞCAN’ın yanı sıra genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden TUBA KARABEY bulunuyor. 

Hayal Perdesi ve İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı olan “Üç Kız Kardeş”, prömiyerini 11 Mayıs’ta Üsküdar Tekel Sahnesi’nde gerçekleştirdi.Altı aylık bir ön çalışmanın ardından Türk, Makedon, İtalyan ve Hırvat sanatçıların bir araya gelmesi sonucu sahneye taşındı. Tiyatro alanında ülkemizde eşine az rastlanır çok kültürlü bir buluşmanın ürünü olan yapım, İstanbul Tiyatro Festivali’nin ardından  07 -17 Temmuz’16 tarihlerinde 50.Avignon Off Festivali programında Tiyatro Tremplin’de sahnelendi… Ünlü Fransız dramaturg- eleştirmen Gilles Costaz’ın oyun hakkında kaleme aldığı eleştiri yazısında “Bu üç genç ve büyük yorumcuyla ( Selin İşcan, Özge Özder, Tuba Karabey) ile birlikte Aleksandar Popovski, mutsuzluk teması üstünden, nadir bir mutluluk sunan, fakir, vahşi ve becerikli bir tiyatro yapmış.” satırları dikkat çekti. 

Künye

“Türk Tiyatrosu teröre sahnede direniyor.” La Provence 

“Üç Kız Kardeş” olağanüstü bir oyun. Hayal Perdesi yine eşine az rastlanır bir iş ortaya koyuyor. Bravo Aleksandar Popovski ! Gelecek sezonun en iddalı yapımını not edin.”  Tiyaronline, Yaşam Kaya

“İstanbul 20.Tiyatro Festivali kapsamında sergilenen, Aleksandar Popovski’nin yönettiği “Üç Kız Kardeş”i yüreğim ağzımda izledim diyebilirim. Hayran kaldım. Hayran kalmak az, büyülendim.” Tiyatro Tiyatro, Pınar Çekirge

“İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz sonrası takibe aldığım 
Hayal Perdesi, yine ismine yakışanı yaptı, hayalden bir perde koydu sahneye, önü, ardı sağı, solu hayal olan ve hayalleri sunmakla kalmayıp yeni hayalleri de teşvik eden… Ve tümüyle bambaşka bir hayale bürüyen en sağlam tiyatro metinlerini…” Funda Sarıcı – Ranini TV